Forum Hydrauliczne

Kategoria ogólna => Pytania i odpowiedzi => Wątek zaczęty przez: Łukasz w Wrzesień 13, 2018, 11:33:59 pm

Tytuł: Instalacja bojlera na działce
Wiadomość wysłana przez: Łukasz w Wrzesień 13, 2018, 11:33:59 pm
Witam wszystkich,
przymierzam się niebawem do podłączenia bojlera na działce wraz z bateriami: prysznicową oraz pod zlewozmywak w kuchni. Wymaga to skonstruowania "małej" instalacji wodnej, którą zamieściłem na rysunku. Planuję położyć rurki PEX, tak mi doradził szwagier, chociaż rozważam jeszcze opcję PP. Myślę, że z samą instalacją kolanek, trójników, złączek itd. nie będzie (mam nadzieję) większego kłopotu, od dłuższego czasu sporo się edukuję, także wiem o kalibracji rur, pakułach itd. Oczywiście w praktyce wszystko wyjdzie, ale dlaczego nie spróbować?
Mam już zrobiony odpływ liniowy pod sufitem piwnicy, także teraz czas na doprowadzenie wody. I tu pojawiają się pewne schody:
1. Szwagier doradził mi, aby w najniższych punktach rur (zimnej i ciepłej) zrobić zawory, aby na zimę spuścić wodę. To zrozumiałe, bo działka jest nieogrzewana, ale czy ta woda faktycznie sama (grawitacyjnie) spłynie z tych rurek 1/2 cala, nawet jeśli zrobię spory spadek? Czytałem też coś o kompresorach. A może wystarczyłoby do złączek wprowadzić pompkę, którą wyssałoby się wodę z rur?
2. Część rur musi biec pod tynkiem, więc planuję zarówno zimną, jak i ciepłą wodę owinąć w izolację, chociaż czy jest to konieczne, skoro starty ciepła w PEX są małe? Chociaż czytałem, że pod wpływem zmian temperatur rurki mogą się "poruszać" i ocierać o beton, więc lepiej je owinąć. Co myślicie?
3. Na ziemę trzeba też opróżnić z wody bojler, rozumiem to odrębna kwestia od spuszcznia wody z rurek?

Będę bardzo wdzieczny za doradzenie mi w tym temacie, bo chciałbym to sam zrealizować. Już sporo czasu na to poświęciłem, a myślę, że jestem blisko ;-) Z góry wielkie dzięki!
Pozdrawiam,
Łukasz