Forum Hydrauliczne

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Kilka pytań dotyczących rozkładu prędkości i ciśnień w rurociągach.  (Przeczytany 1554 razy)

allievo

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil

Witam wszystkich serdecznie, potrzebuję dość pilnie odpowiedzi na kilka pytań dotyczących przepływu w rurociągach. Ogromnie proszę o krótką odpowiedź najlepiej z uzasadnieniem i przykładem.

1. Czy w rurociągu, w którym odbywa się przepływ pod ciśnieniem, możliwa jest sytuacja, w której ciśnienie wzdłuż drogi strumienia rośnie? Dlaczego?
Wg mnie jest to możliwe, przy wzroście średnicy przewodu. Wówczas prędkość spadnie (bo Q=const) a ciśnienie wzrośnie (paradoks hydrodynamiczny) Mam rację?

2. Czy możliwa jest sytuacja, by w poziomym rurociągu (przepływ pod ciśnieniem) wzdłuż strumienia występowały równocześnie wzrost prędkości i wzrost ciśnienia?
Wg mnie nie jest to możliwe (?)

3. Czy możliwa jest sytuacja, by na pionowym odcinku rurociągu  (przepływ pod ciśnieniem) wzdłuż strumienia występowały równocześnie wzrost prędkości i wzrost ciśnienia?
Czy np. taka sytuacja miałaby miejsce gdyby w pionowym rurociągu woda poruszała się w dół (wzrost prędkości) i przewód jednocześnie zwiększał swoją średnicę?

4. Czy możliwa jest sytuacja, by w rurociągu (przepływ pod ciśnieniem) wzdłuż strumienia występowały równocześnie spadek prędkości i spadek ciśnienia?
Wg mnie nie.

5. Czy jest możliwe, by linia ciśnienia bezwzględnego w rurociągu przebiegała poniżej osi rurociągu?
Wg mnie nie, tylko jak to uzasadnić?

6. Czy jest możliwe, by linia ciśnienia piezometrycznego w rurociągu przebiegała poniżej osi rurociągu?
Moim zdaniem tak (podciśnienie), zgadza się?

7. Jakie czynniki mogą być powodem faktu, że od pewnego czasu w mieszkaniu w bloku na X. piętrze regularnie brakuje wody w
godzinach popołudniowych i wieczornym? Spróbować określić kilka potencjalnych przyczyn.
Rano i wieczorem jest na pewno największe zużycie (szczyt) co, jeszcze moze być przyczyną?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Zapisane