Forum Hydrauliczne

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: Jak rozbudować starą instalację CO na poddasze?  (Przeczytany 240 razy)

sirbobson

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Jak rozbudować starą instalację CO na poddasze?
« dnia: Marzec 08, 2019, 10:11:39 am »

Witam użytkowników,
chciałbym prosić o poradę. Posiadam dom z lat 60, w którym jest instalacja grawitacyjna. Powoli adaptuję poddasze na użytkowe i muszę doprowadzić wodę oraz ogrzewanie. Zanim jednak ściągne jakiegoś hydraulika chciałbym się poradzić jak sposób byłby najlepszy w tej sytuacji lub też jakich błędów uniknąć. W 2010 roku zamontowaliśmy nowy piec miałowy. Ponadto hydraulik zamontował na powrocie pompkę. Kotłownia znajduje się w piwnicy. W pomieszczeniach na parterze mam grzejnik w każdym pomieszczeniu. Łącznie w domu mam 4 piony zakończone odpowietrznikami, przy czym przy jednym grzejniku leci rura na strych prowadząca do otwartego naczynia zbiorczego. które jest umieszczone troszkę ponad sufitem planowanego poddasza. Do owej rury wspawany jest powrót z jednego z grzejników.
I teraz zasadnicze pytanie - jak rozsądnie podprowadzić ogrzewanie na poddasze. Czy hydraulik może podciągnąć rurkę od jednego z grzejników (zakończona odpowietrznikiem)? I analogicznie wspawać się na poddaszu do rury powrotowej i od tego miejsca rozprowadzić pod grzejniki?
Drugą opcję którą ktoś mi polecił - to wspwać kolejne rury tuż przy piecu - od zasilania i powrotu i poprowadzić w ścianie do skrzynki, a stamtąd ewentualna podłogówka i przewody już cieńsze w podłodze do grzejników z dolnym zasilaniem. Czy to lepsza opcja? Chciałbym to zrobić w miarę budżetowo i bez większego rujnowania pomieszczeń na parterze.
Z góry dziękuję z pomoc i wyrozumiałośc, jesli coś wytłumaczyłem mało jasno.
Zapisane