Forum Hydrauliczne

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Forum SMF zostało uruchomione!

Autor Wątek: jak podłączyć kilka POMP pod jeden PRZEPŁYWOMIERZ  (Przeczytany 452 razy)

t0msh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
jak podłączyć kilka POMP pod jeden PRZEPŁYWOMIERZ
« dnia: Luty 26, 2020, 12:13:13 pm »

Dzień dobry wszystkim.

Moje pytanie kieruję przede wszystkim do osób obeznanych w hydraulice płynów.

Stoję przed następującym zadaniem. Chciałbym zbadać (porównać) 4 (lub więcej) identyczne pompy obiegowe, pod kątem zadanego zdalnie przepływu (pompy są sterowane programem). Eksperyment polegałby na podłączeniu tych pomp w szeregu pod jeden przepływomierz. Sterując pompami i zdając im stały czas pracy, chciałbym zbadać za pomocą przepływomierza, czy pracują z taką samą wydajnością. Poszczególne elementy układu połączone będą za pomocą węży igielitowych o przekroju wewn. 10mm. Między każdą pompą a przepływomierzem zakładam zastosowanie idealnie równych odcinków węży, tak aby każdy moduł pompy był identyczny z pozostałymi - chodzi o stworzenie identycznych warunków przepływu cieczy (wody).

Moje pytanie dotyczy jak podłączyć wszystkie pompy pod jeden przepływomierz, aby zachować jednakowość i porównywalność badania każdej z pomp.
Niestety nie mogę załączyć rysunku więc poniżej starałem się przedstawić schemat w następujący sposób (w rzeczywistości będzie oczywiście w pionie):

ZBIORNIK - FILTR - POMPA - ZAWÓR ZWROTNY -----
                                                                             TRÓJNIK "Y" -----
ZBIORNIK - FILTR - POMPA - ZAWÓR ZWROTNY -----
                                                                                                        TRÓJNIK "Y" ------ PRZEPŁYWOMIERZ ---------------- WYLEWKA*
ZBIORNIK - FILTR - POMPA - ZAWÓR ZWROTNY -----
                                                                             TRÓJNIK "Y" -----
ZBIORNIK - FILTR - POMPA - ZAWÓR ZWROTNY -----

*Wylewka będzie poniżej najwyższego punktu wyniesienia cieczy

Zależy mi na tym, aby zachować identyczne parametry dla każdej z pomp. Nie wiem natomiast, czy przy połączeniu za pomącą trójników "Y", nie nastąpi jakaś "kolizja" mierzonej cieczy co zakłamie wyniki. Zwróćcie uwagę, że zastosowane będę zawory zwrotne przez co cały układ będzie zawsze wypełniony cieczą do poziomu maksymalnego wyniesienia (tuż przed wylewką).

Będę wdzięczny za jakiekolwiek sugestie. Jeśli macie inne propozycje, bez względu na koszty, chętnie je rozpatrzę.

Pozdrawiam
t0msh.

Zapisane

t0msh

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
    • Zobacz profil
Odp: jak podłączyć kilka POMP pod jeden PRZEPŁYWOMIERZ
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 28, 2020, 01:02:26 pm »

W zasadzie chodzi mi tylko o to, czy przy podłączeniu wszystkich czterech układów za pomocą trzech trójników "Y" spiętych razem, ciecz z każdego układu będzie swobodnie i powtarzalnie płynąć z każdego obwodu, przez przepływomierz do jednej wylewki.
Zapisane