Kategoria ogólna > Pytania i odpowiedzi

Cyrkulacja ciepłej wody za wodomierzem - jak zrobić?

(1/1)

fotobzyku:
Witam,
mam pytanie.
Czy da się zrobić cyrkulację ciepłej wody za wodomierzem?
Aktualnie mamy przerabianie instalacji CO i ciepłej wody i wystąpił problem przy dostarczeniu ciepłej wody do jednego z mieszkań. Dodaję zdjęcie z zamontowaną przez hydraulików pompą. Twierdzą że w ten sposób powinna krążyć ciepła woda, ale nie wydaje mi się. Jak się włączy pompę to zaczyna się grzać a obieg nie działa. Stwierdzili że pompka jest zepsuta. według mnie to co najwyżej może krążyć i chłodzić się woda ale ta co jest za licznikiem.
Czy jest jakiś sposób by zrobić cyrkulację tak by licznik cały czas nie pokazywał zużycia wody?
Dodam że nie ma możliwości montażu wodomierza w mieszkaniu.

[załącznik usunięty przez administratora]

malczan999:
Masz rację układ został nieprawidłowo zrobiony. Powrót cyrkulacji powinien wchodzić oddzielnym króćcem bezpośrednio do bojlera. Dodatkowo jeżeli chcesz rozliczać mieszkańców tego mieszkania tylko za zużytą ciepłą wodę to na powrocie cyrkulacji powinien być jeszcze drugi wodomierz. W tym wypadku należałoby odczytywać różnicę wskazań wodomierzy.

PS. Jeżeli chodzi o "nasz" fach hydrauliczny to tak naprawdę niewielu ma fachową wiedzę i wykształcenie.

fotobzyku:
OK dzięki, tak myślałem.
A czy montując drugi licznik mogą być duże różnice w rzeczywistym pomiarze. Czytałem gdzieś że wskazania wodomierza mogą być różne w zależności od temperatury wody (na powrocie będzie nieco mniejsza) i zależy od średnicy rur. W tym przypadku doprowadzenie wody jest rurą troszkę większą niż cyrkulacja i wpięte w instalację gdzie zasilanie i powrót są tej samej średnicy. Czy w tym przypadku może występować przekłamanie w pomiarach?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej